Slow Food Gençlik

Slow Food Gençlik Ağı, bütün dünyadaki gıda üretim ve tüketim biçimlerini sorgulayan genç insanları biraraya getiriyor. İyi, temiz ve adil gıdanın izinde, sürdürülebilirlik gerçeğinin tasasında hevesli ve tutkulu gençlerden oluşuyor.

Slow Food, gıda üzerinden birçok disiplinle ve kültürel gerçeklikle etkileşim halinde olan bir organizasyon. 1989’da İtalya’da fast food zincirlerinin hızlı yükselişi sırasında karşı bir duruş olarak doğdu. Tadın standartlaştırılması, gıda sektöründeki çok uluslu güçlerin denetimsizliği ve çılgın büyümeleri karşı bir duruş olarak başlayan organizasyon bugünkü gıda sisteminin değişimini sadece bizim için değil, gezegenin geleceği için de esas ve gerekli olan olduğuna inanıyor. Küçük ölçekli tarımı destekliyor, biyoçeşitliliğin korunması için çalışıyor ve büyüme hedefli politikalarla yaratılan gıda sistemine karşı savaşıyor.
Her iki yılda bir, Torino’da gıda topluluklarını biraraya getiren büyük bir toplantı ve konferans düzenliyor. Salone del Gusto&Terra Madre’de;
dünyanın dört bir yanından aşçısından, çiftçisine, akademisyeninden, aktivistine yüzlerce insan, kendi zanaatlerini ve yerel ürünlerini göstererek, bilgilerini paylaşıyor, yeni fikirler tecrübe ediyor ve sürdürülebilir bir gıda sistemini tartışıyor.

Slow Food Gençlik ağı, yerel ekipleriyle de Slow Food’un bir parçası olarak gıda sistemine dair meselelerin farkındalığını arttırmayı, sorunları tespit edip, çözümler üretmeyi ve harekete geçmeyi amaçlayan aktiviteler üretiyor. Herşeyden önce, daha iyi bir dünyanın mümkün olduğuna yürekten inanıyor ve değişimin önce kendinden başladığına inanarak;
Haydi! diyor…

Slow Food Gençlik İstanbul da, Slow Food Gençlik Ağı’nın bir parçası olarak, İstanbul’daki genç Slow Food aktivistlerini biraraya getirmek üzere kuruldu.

http://www.slowfoodfoundation.com/
http://www.slowfood.com/

http://www.slowfoodyouthnetwork.org

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s