5Mart2014 Çarşambası

CANLANMA ZAMANI…
SALT Bahçe bahara hazırlanıyor!
Yeni tohumlar , çimlenmeye başlayanlar, yok efendim ben bayağı oldum.. fide oldum diye hevesle toprağa geçmeyi bekleyenler, bu saksı güzeldi de biraz daha büyüğünde daha rahat ederim sanki diye iç geçirenler, hey ben çiçek açtım bana bakın diye heyecanlı karakterler ve hala (ne yazık ki) bizde burdayız diyen küçük siyah sineklerle bahçe bahara hazırlanıyor.
Limon çiçeklerini açtı ve çiçekler 10-15 gün dallarda kaldıktan sonra döküldü. Elmamız tomurcuklandı hatta bir tanede çiçeği var üzerin de. Etrafta birkaç saksıda bulunan naneleri sebze yatağına aktardık. Bunları dikerken de nanenin gövdesinden de köklenmesi avantajını kullanarak bazı uzun gödeleri toprakla örttük. Böylece tüm ayırdığımız alanı nanelerin kaplamasını bekliyoruz. Sarmısaklarımızın kalanlarını da hasad edip Gastronomika’dan Semih Şef’le paylaştık ki güzel yemeklerinin lezzeti bahçenin enerjisiyle daha da bir artsın. Soğanlarımızın yeşil kısımları 15 cm kadar tekrar uzadılar. Haftaya tekrar kesebiliriz. Bu da ikinci hasat ve bereket demek. Bahçede bolca bulunan ve çoğalmaya devam eden Aloe Vera’larımızı saksılara aldık. Hatta bahçe ziyaretçileriyle paylaşmak için de yeni fiddeler hazırladık. Şifalı bitkiler alanı olarak düşündüğümüz bölümü düzenlemeye başladık.Şu anda bu alanda Biberiye, Lavanta, Adaçayı yerini aldı. Bahçenin bir köşesinde toplu olarak bulunan kadife çiçeklerini ilerleyen dönemde domatesleri ekeceğimiz sebze yatağının farklı noktalarına ektik.Böylece kadife çiçeğinin nematodları(toprak parazitleri) uzak tutmasından yararlanıp domateslerimizin sağlığını kimyasal ilaçlar kullanmadan koruyabileceğiz. Fesleğen de koku sayesinde zararlı böcekleri uzak tutmayı başardığından bu alanda kullanmak istediğimiz bitkilerden.
Dikkat dikkat bu bir bahçe anansudur!!!
Fesleğen tohumu veya fidesi olan varsa memnuniyetle aleo verayla değiştirebiliriz. 🙂
Bahçeye yeni eklenenlerden biri de patateslerimiz. Patatesler ev de filizlendirilmiş haldeydiler ve birçok noktadan gözlerden kökler çıkmıştı.Patateslerin boyutları küçük olduğu için bütün olarak gömdük ama sizin patatesleriniz büyükse iki veya üç parçaya bölerek gömebilirsiniz. Bizimkiler artık mısırların himayesinde ki yerlerini aldılar büyümelerini bekliyoruz. Balkon veya terasta patates yetiştirmek isterseniz büyük çuvallara veya eski su damacanalarının üst kımını keserek oluşturacağınız kaplara toprak doldurarak uygun bir ortam yaratabilirsiniz. Bitkinin yeşil kısmı uzadıkça üst kısıma toprak ekleyerek patateslere gelişmeleri için yeterli alanı yaratmış olursunuz. Bu arada yeni dikilen veya yeri değiştirilen tüm bitkilerimize can suyu vermeyi de ihmal etmedik. Çimlendirme alanımızı derletik topladık şimdi burada bazı tohumlarımızı çimlendirmeye başlayacağız. Aşamaları bahçeyi ziyaretleriniz de sizler de takip edebilir evinizde çimlendirdiğiniz bitkileriniz varsa paylaşmak istediklerinizi bahçeye de getirebilirsiniz.
Aynen, Murat gibi.
Murat Cihangir bostanından komşumuz. Çaylar bahçeden etkinliğinde ilk ziyaretiydi bugün de elinde çilek, adaçayı, nane ve sümbül fideleriyle ikinci ziyaretine geldi ve bahçeyi çok sevindirdi.
Kompost denemesi bahçenin bir köşesinde yavaş yavaş devam ediyor. Şu anda kompostu sadece bahçeden çıkan bitki atıkları ve kartonla besliyoruz.
Koku: Nemli toprak kokusu
Renk: Genel olarak kahverengi ağırlıkta
Genel izlenim: Çürümeler başlamış. Bazı atıkların daha önce ne olduğu anlaşılmıyor, birkaç siyah sineğimiz de olmuş ama rahatsız edici sayıda değil.
(: Kendimize not I: Nane kökleri toprağın altında hızla yayılırlar ve çok geniş alanları bir anda işgal edebilirler. Kontrolü elden bırakmamakta fayda var.
(: Kendimize not II: Kompostu beslediğimiz atıkları daha küçük parçalar halinde atmamız süreci hızladıracaktır. İkinci hızlandırıcı nokta ise bahçede bulunduğumuz zamanlarda  kovayı yerde yuvarlayarak içindekilerin karışmasını ve kompostun hava almasını saglamak.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s