19Şubat2014 Çarşambası

BAHÇEDE İLK HASAT!
İLK CEMRE …
Yarın ilk cemre düşüyor. Baharı müjdeliyor bizlere. Bu demek ki bahçe de heyecanlı ve hareketli zamanlar başlıyor. Bugün ilk hasadımızı yaparak bu keyfi yaşamaya başladık bile. Diktiğimiz soğan ve sarımsakların yeşil yaprakları yaklaşık 20-25cm gelerek artık mutfakta bizlerle buluşmak için hazırdı. Sarımsakları bahçe küreğinin yardımıyla kökleriyle birlikte yavaşça topraktan söktük ve kullanacağımız zamana kadar bu şekilde saklayarak tazeleğini muhafaza etmeyi amaçladık.
(: Kendimize not: Tekrar sarımsak ve soğanları dikerken bitkisinin 1/3 ünün toprağa girmesi yeterli. Daha derin ektiğiniz de çıkartmak zor olabiliyor. Ürüne zarar vermemek için mutlaka bu durumda küçük bahçe küreklerinden kullan.
Soğanları ise topraktan çıkartmadık.Yeşil yapraklarının bitip beyaz kısımların başladığı yerden bıçakla kestik. Planımız hasat yapıldıktan sonraki sulama ve bakımla bu beyaz kısımlardan tekrar yeşil yaprakların gelişmesi ve ikinci hasadı almak aynı bitkiden.
Ürünleri SALT Beyoğlu çalışanları ile paylaştık. Gelenlerin yüzündeki mutluluk, akşam yemeğinde salatadaki tat tuz olmak, keyfimizi daha da yerine getirdi, şevklendirdi bizleri. Biz de tadına baktık tabi tazeliği canlılığı, iştah açan kokusu, kimyasaldan uzak yetiştirilmesi ne kadar dogru bir yolda olduğumuzu bir kez daha gösterdi bize.
Üzücü bir haber; fasulye fidelerimiz ne yazık ki öldüler.Daha önceki yetiştirme denemelerinde de ya fide iken ölmüşler ya da ürün vermemiş fasulyeler. Durumu analiz edebilmek için bir bitkiyi topraktan çıkartıp inceledik:
* Kökler sağlıklı ve gelişmiş
* Toprak nemi uygun-sulama yeterli
Yapraklarda başlayan kuruma, yukarıdan aşağıya doğru, gövdede ilerleyerek devam ediyor.
Fasulyelerle yanyana diktiğimiz mısırların yapraklarında da kurumalar var. Bazılarında ise beyaz noktalar halinde lekeler oluştu.
Sorun çözümün kendisidir’ prensibiyle
Sorun : Çözemediğimiz havalandırma ve sıcaklık ilişkisi, ilk sulamaları yaparken tazyikli su kullanmamızın bitkiye verdiği zarar (hortumun basıncını ayarlayamadan sulamaya başladık)
Bu sulamalar sırasında yapraklarada suyun gelmesi neticesinde oluşan hastalıklar.
Çözüm: SALT ekibiyle birlikte çalışarak ikinci çözüm sürecine giriyoruz.
 * Don olmadığı sürece üst camlar açık kalacak ( Havalandırma ve sıcaklık uyumu )
 * Bahçe kapısı sürekli açık oldugundan üst camları açtığımızda içeri de bitkilere zarar veren bir hava akımı oluşuyordu. Kapının kapalı konumda olmasını güvenlik görevlileri ile kontrol etmeye çalıştık ancak çokta başarılı olamadık. Bu nedenle şimdi kapının yanına ziyaretçilere kapının kapalı olmasının neden önemli olduğunu anlatan bir bilgilendirme yazısı  hazırlanması, kapının zor ve gürültülü kapanan mekanik aksamının değiştirilmesi önerileri ile tekrar deniyoruz bu aşamayı.
 * Sulama ile ilgili hangi bitki ne zaman ve ne kadar sulanacak konusunda yol gösteren bir çizelge hazırlanacak. Kim suladı?, nasıl suladı? bu çizelgeye işaretleyecek. Böylece önemli bir konu olan sulamayı imece olarak, doğru usul ve miktarlarda yapabileceğiz. (Asla tazyikli su kullanılmayacak. Köklere ve çevresine sulama kabı kullanılarak  fidelerin yapraklarına da  su gelmeyecek şekilde sakin, keyif alarak bu iş yapılacak : )

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s