17Ocak2014 Cuması

TOHUMDAN FİDE OLMAYA DOĞRU

Bahçede farklı süreçler ilerlerken elimizde ki tohumlarımızla çimlenme işlemine başladık. Mevcut olan mısır, lablab fasulyesi, domates, iki tür biber tohumu ve evde yetiştirdiğimiz nanelerin sürgünleri başlamak için uygun görüldü. SALT Bahçenin koşulları daha istediğimiz gibi olmadığı için çimlendirme işini kontrol altında tutmak daha kolay olacağından evde yapmaya karar verdik.

Marketin çöpe ayırdığı bir ambalaj atığını, 8 adet yetiştirme alanı olan bir çimlendirme havuzuna dönüştürdük. Her bir bölüme toprağın dağılmaması için ayrıca buzdolabı poşetlerinin içinde yerleştirdik. İleride fideler büyüdüğünde şaşırtma yaparken böylece daha az zarar görecekler.

Kullandığımız toprak, saksı toprağı olarak bilinen, torf vermikülit perlit içeren bir karışım. Bunu kolaylıkla bahçe marketlerinde ve çiçekçilerde bulabilirsiniz. Önemli bir nokta; diktiğiniz bazı hassas türler bu karışım içinde başka elementlere (kum, kil vb.) ve oranlara (torf oranı yüksek vb.)  ihtiyaç duyabilir. Bu durumda dikeceğiniz tohumun toprak isteğini biliyor olmanız gerekir ( İnternet ve bu konuda yazılmış birçok kitap size yol gösterebilir) .

Biz, yukarıda saydığım tüm tohumları, aldığımız hazır karışıma bir değişiklik yapmadan ektik ve hepsi olumlu sonuç verdi.

O yüzden yine de bu konuyu gözünüzde fazla büyütmeyin, yolunuza devam edin !

Yetiştirme kabı konumunu ortalama 21 derece olan odamda ışık alan en kıymetli köşe olarak belirledi.

Bilmek gereken önemli detay her bitki tohumunun bu aşamada farklı istekleri olabilir ki bu da bitkinin yaşama, büyüme ve ürün verme oranını arttırır.

İşte size kent bahçelerinde ekeceğimiz sebzelerden bazılarıyla ilgili detaylar:

Biber tohumlarını ekmeden önce 1 gün suda veya nemli bir bez içerisinde bekletmeniz çimlendirme yüzdesini artıracaktır.

Toprak ısısının 10 derece olması uygundur.

Çimlendirme de kabının üst seviyesine 1  cm kala ince elenmiş toprak ve torf karışımından oluşan toprakla doldurunuz ve fısfıs yardımıyla nemlendiriniz.

Daha sonra biber tohumlarını yerleştiriniz  ve geriye kalan kısmı aynı toprakla doldurunuz.

Doldurma işlemi bittikten sonra yüzey toprağını fısfıs yardımıyla menlendiriniz ve şeffaf bir naylon(streç film)  yardımıyla üzerini kapatınız. Arada bir kontrol ederek  toprağı fısfısla nemlendirmeye devam ediniz.

Neden fısfısla sulanmalı : her alanın eşit ve kontrollü sulanmasını sağlar, toprak kalınlığını sabit tutar çünkü derin toprak altında kalan tohumlar çimlenemez yada uzun süre alır çimlenmeleri .. Ayrıca tohumları yerinden oynatmadığı için zarar vermez.

Tahmini tohumlarının çimlenmesi 12-20  gün arasındadır. Biber  tohumları çimlenmeye başladığında şeffaf naylonu kaldırın ve direk güneşten koruyun. Biber tohumları fide şekline geldiğinde yaklaşık 4-5 cm şeklinde olduğunda bahçenize veya daha büyük bir saksıya aktarabilirsiniz.

Domates tohumlarını ekeceğiniz günden bir gece evvel ıslatılıp az sıkılmış bir havlunun içerisinde nemlendiriniz ve iri tohumları tercih ediniz. Kullanacağınız çimlendirme kabının derinliği 10-15 cm’den derin olmamalı ,genişliği ise  ekeceğiniz tohum miktarına göre ,tohum aralıkları 2-3 cm olacak şekilde seçilmelidir.

Toprak seçimini yaparken torf kullanmaya özen gösterin yada saksı toprağı diye satılan toprak kullanabilirsiniz. Her bir ölçü toprak için iki ölçü kuru hayvansal gübre kullanmanız gerekir ve iki ölçü pirinç büyüklüğünde kum kullanılacak. Elinizdeki bu malzemeleri karıştırıp en az 10 cm yükseklik olacak şekilde çimlendirme kabına seriniz. Üzerine hafifçe avuç içinizle vurarak sıkıştırınız. Bu işlemi tamamladıktan sonra sprey tabanca, nam-ı diğer fısfıs, kullanarak ( evinizde kullandığınız cam sil veya temizlik malzemelerinde kullanılan sprey tabancalarını iyice temizleyip kullanabilirsiniz ) toprağı iyice ıslatın. Toprağın üzerine kurşun kalemin kalem açacağı ile açılmış kısmı kadar derinlikte tohum yuvalarını, en az 2 cm aralık olacak delikler şeklinde belirleyin. Nemli tohumları açtığınız tohum yuvalarına tek veya en fazla ikişer adet olacak şekilde kalem ucu yardımıyla yerleştiriniz. ( İki tohum konulmasının amacı olası bir tohumun çimlenmemesi durumu için yedekleme yapmaktır. )

Bir ölçü torf ya da saksı toprağına iki ölçü kuru hayvan gübresi karıştırarak içerisine kum katılmadan yeniden hazırlanan karışımı mümkünse bir elekten geçirip, tohum yuvalarını en fazla 1cm kapatacak kadar tüm kabın üzerine serin, kabı hafifçe sarsarak toprağın tohumlarla temas etmesini saglayın. Yine avuç içinizle hafif vuruşlar yaparak toprağı bir miktar sıkıştırınız.

Artık tohumlarımız toprakla buluştu ve canlanma sürecine geçtiler, şimdi artık yeterince su ve neme, bolca da güneşe ihtiyaçlari olacak.

Sulama işlemine başlamadan evvel tohumları ektiğiniz kabın üzerini, yeterli nemi sağlamak ve korumak için şeffaf naylon ile yüksekliği 20-25 cm’yi geçmeyecek şekilde bir örtü hazırlayın, sprey tabancanızla toprağı yeterince sulayıp örtüsünü kapatınız. Toprak nemini gözle kontrol edip iki yada üç günde bir sprey sulama yapın. Tohum çimleme kabınız, içerisindeki hava %50-60 oranında nemli olmalıdır bu nedenle çok güneşli havalarda içerideki sıcaklık fazla yükselecek olursa nem ve sıcaklık artarak tohumu yada fideleri yakabilir, bu durumu yaşamamak için günün sicak saatlerinde örtüyü kaldirip havalandirmamiz gereklidir. İçerideki hava ve nemi ne kadar aynı orana yakında tutarsanız çimlenme ve büyüme o kadar hızlı ve sağlıklı olacaktır.( Evdeki sıcaklık uygun olduğu için ben naylon örtü kullanmadım, açık olarak çimlenme süreçlerini geçirdi tüm tohumlar )10 gün içinde tohumların yeşerdiğini görmeye başladığınızda işiniz daha da kolaylaşacaktır, sulamayı yaparken mümkün olduğunca bitki yapraklarını ıslatmadan yapmanız önemlidir. Fideleriniz 4 yaprak olduktan sonra birkaç gün içinde şaşırtmaya yani asıl yerlerine geçmeye hazırdır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s